Diagnostyka cery #2 - CERA TŁUSTA.

18:21 Ola Herman 0 Komentarzy


Cera tłusta – charakteryzuje się zwiększonym wydzielaniem łoju oraz grubą warstwą rogową naskórka, przez co często ma odcień szarawy lub żółtawy, a jej cała powierzchnia błyszczy się.

- Na cerze tłustej widoczne są ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami.

Opis cery:
- cera ta jest słabo ukrwiona, a łój skórny jest wydzielany w nadmiernej ilości.
- gruczoły łojowe stają się coraz bardziej wyczulone na hormony, reagują z nadwrażliwością prowadzącą do zbyt szybkiej ich pracy.
- cera ta jest najmniej wrażliwa, dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce oraz wodę ( chociaż nie zalecane jest do oczyszczania twarzy mydło) .
- słaby wpływ na nią mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejsze bodźce wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego.
- stosunkowo późno rozpoczyna się proces jej starzenia.
- wadą tej cery są dość częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny, błyszczący wygląd.
- istnieją również przypadki cery tłustej przesuszonej z rozszerzonymi naczynkami.
-dość często łojotokowi towarzyszy trądzik, bo serum może rozmieszczać się po całej powierzchni skóry, powodując jej świecenie, może też zalegać w gruczole zatkanym na złuszczonymi komórkami naskórka, co powoduje tworzenie się zaskórników, czasami może wokół nich wytworzyć się odczyn zapalny.

Pielęgnacja cery tłustej:
- Pierwszym bardzo ważnym zaleceniem jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych co za tym idzie polepszenie ukrwienia oraz zredukowanie warstwy rogowej naskórka.
- Przy cerze tłustej najważniejsze jest odpowiednie oczyszczenie. Najważniejsze jest aby usunąć łój oraz zanieczyszczenia i nie dopuścić do zatkania porów. Oczyszczanie twarzy zalecane jest dwa razy dziennie, a nawet w ciągu dnia, jeżeli istnieje taka potrzeba.
- Bardzo istotne jest używanie tonika, ponieważ bardzo ważne jest by utrzymać prawidłowe pH skóry.
- Zalecane jest używanie kremów do cery tłustej, nawilżające emulsje, które nawilżają, a jednocześnie nie zawierają tłuszczu. Odpowiednie są również kremy i podkłady matujące, które zapobiegają świeceniu twarzy poprzez hamowanie wydzielania łoju.
- Opalanie przy cerze można by powiedzieć, że jest nawet zalecane. ( Jednak nawet i tu TRZEBA pamiętać by cera nie była odwodniona, lub poparzona. ) Opalanie się a smażenie na słońcu to dwa odrębne zachowania.

Pielęgnacja domowa:
- Do mycia twarzy należy używać żelu antybakteryjnego do pielęgnacji cery tłustej, po każdym myciu stosujemy tonik.
- Na dzień można stosować krem o działaniu matującym, a na noc zaleca się krem o działaniu, które reguluje pracę gruczołów łojowych.
- Stosujemy krem lub żel pod oczy.
- Raz  do dwóch razy w tygodniu stosujemy peeling alby złuszczać naskórek, oraz maseczki oczyszczającej i ściągającej pory.
- Należy dbać alby organizm był dotleniony, dobrze nawodniony. NIE stosować preparatów odkażających na bazie alkoholu.

Preparaty do cery tłustej:
- żel antybakteryjny – oczyszcza, ściąga oraz usuwa nadmiar łoju.
- tonik do cery tłustej – przywraca skórze naturalne pH, zawiera składniki ściągające rozszerzone pory.
- peeling ziarnisty – złuszcza skórę mechanicznie.
- krem matujący najlepiej z filtrem UV
- krem na noc który osłabia pracę gruczołów łojowych, najlepiej z retinolem lub kwasami owocowymi.
- żel lub krem pod oczy
-maseczka oczyszczająca – zawiera składniki które łagodnie dezynfekują, ściągają pory i regulują wydzielanie łoju – naturalne glinki , cynku czy roślinnych drobinek preparaty te usuwają zrogowaciały naskórek, cera staje się jaśniejsza, nabiera zdrowy odcień.

Zobacz również:

0 komentarze:

Dziękuję za każdy oddany komentarz.

Thank You.