ZADBAJ O SIEBIE NA WIOSNĘ. CO UKRYWAJĄ ETYKIETY KOSMETYKÓW?

17:45 Ola Herman 1 Komentarzy

Piękna skóra jest oznaką witalności i zdrowia. Jest ona największym organem naszego ciała oraz jedną z najważniejszych dróg eliminacji pozostałości procesu przemiany materii. Jednak, warto zaznaczyć, że żadna inna część naszego organizmu nie jest tak narażona na groźne czynniki chemikaliów, otaczającego nas środowiska oraz działania środków czystości i kosmetyków - jak nasza skóra.

Co ukrywają etykiety kosmetyków ?

Lista INCI - International Nomenclature of Cosmetics Ingredients,  której umieszczanie wymagane jest na każdym kosmetyku, który trafia na nasze półki w domu. Jest jednak pewien haczyk. Są to łacińskie i angielskie nazwy, malutka czcionka, którymi operuje INCI. Dlatego rozszyfrowanie składu wymaga sporo samozaparcia jak i wiedzy nazw oraz zastosowania składników zawartych w poszczególnych składach.A co tak naprawdę znajduje się w kosmetykach ... ?

Najczęściej w kosmetykach znajdują się :

Trielosan - antyseptyk w kosmetykach. Długotrwale stosowany powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych. Działa teratogennie czyli ma działanie toksyczne na zarodek i płód. 

Sodium Cyanide- substancja rakotwórcza, alergizująca i mutagenna. 

Laureth Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Laurylosiarczany sodu - typowy syntetyczny detergent. Wystarczy przejść się do łazienki, sprawdzić składy. Będzie on w każdym toniku, balsamie, żelu myjącym, zmywaczu,szamponie. Powoduje przesuszenie skóry, zaburza wydzielanie łoju i potu, upośledza czynności gruczołów apokrynowych, podrażnia skórę, wywołuje świąd i wypryski. 

Oxybenzone - dodawany do kosmetyków jako filtr przeciwsłoneczny (filtr UV). Działa rakotwórczo. 

Dioksan - pochodna glikolu etylenowego, substancja, która ma funkcję rozpuszczalnika. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, wywołuje stan zapalny i przesuszenie tkanki. Wykazuje wysokie powinowactwo do układu nerwowego płuc,serca,wątroby i nerek. 

Bentonit ( sodium bentonite ) wnika do porów skóry, czyli ujść gruczołów łojowych i potowych. Pod wpływem wilgoci zwiększa swą objętość. Wraz z łojem i potem, składnikami kosmetycznymi tworzy czopy, tym samym zamyka pory. Co prowadzi do powstawania zaskórników. 

Diethanolamine DEA, Dietanoloamina, Cocamide DEA - stosowane w kosmetykach jako detergent i emulgator. W połączeniu z związkami azotowymi tworzą rakotwórcze (kancerogenne) nitrozaminy. Nie należy ich stosować w czasie laktacji i ciąży. 

Methylparaben, Methyl p-hydroxybenzoate - powodują alergiczne stany zapalne skóry typu pokrzywki,rumień i strupy po pęknięciu pęcherzyków.
 

To tylko namiastka informacji, które chce wam przedstawić w poszczególnych postach, o takiej właśnie tematyce. Chciałabym zwiększyć świadomość, oraz ustrzec przez takimi składnikami, które są podane powyżej. Każda z nas stara się  być piękna,zadbana. Trzeba poszerzać swoją wiedzę,by każda kobieta miała świadomość, co znajduje się we wszystkich kremach, balsamach i tym podobnych produktach. Mam nadzieję, że te informacje chodź trochę wpłyną na wasze postrzeganie różnych marek, oraz ogólnego podglądu na to co nakładamy na własną skórę, jak i skórę naszych bliskich. 


Zapraszam również na mój
INSTAGRAM

Zobacz również:

1 komentarz:

  1. Ale sympatycznie wyglądasz. Wydajesz się bardzo miłą i sympatyczną osobą. Szkoda, ze nie mogę Cię poznać w rzeczywistości.

    Wierna soupowiczka,

    pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy oddany komentarz.

Thank You.