KSIĄŻKI MARCA 2016 I KATARZYNA BONDA I GUILLAUME MUSSO I JAN KACZKOWSKI I ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI I MARC ELSBERG

17:07 Ola Herman 4 Komentarzy

Jestem uzależniona od książek. Jako dodatek do nich, niekwestionowanymi ulubieńcami są miękkie poduszki, słodkie wino i kawałeczek spokojnego kąta, by się wygodnie ułożyć i zaczytać. Gdybym doba miała więcej godzin, a ja dzięki temu miałabym więcej czasu, to byłoby tutaj o wiele więcej pozycji. Jednak mam nadzieję, że i to Wam się spodoba.
Katarzyna Bonda zadebiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank, nominowaną do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to pierwsza część cyklu przygód Huberta Meyera, detektywa i pierwszego książkowego profilera w polskiej literaturze kryminalnej. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy. Pierwsze, ale na pewno nie ostatnie tego jestem pewna. Jestem zauroczona stylem pisania i pomysłowością autorki. Jeśli macie ochotę na  wciągającą i mroczną historie, w której tajemnice z przeszłości przeplatają się z wydarzeniami dziejącymi się na oczach czytelnika tworząc misterne zaplecioną fabułę, to musicie sięgnąć po tą pozycję. 
Nie wyznając sobie swoich uczuć, para zakochanych żegna się na lotnisku. Samolot, do którego wsiada dziewczyna rozbija się krótko po starcie. Ale to jeszcze nie koniec... Czy miłość okaże się silniejsza od śmierci? Bardzo wciągająca historia o miłości, jej sile i walce ze śmiercią. Autor Guillaume Musso przenosi nas do świata, w którym, możemy sobie uzmysłowić, jaką ważną rolę ogrywa w naszym życiu los przypadkowych zdarzeń. Jedno miejsce, jedna codzienna czynność, jedna minuta, a może to tak bardzo rzutować na nasze dalsze losy i życie.
28 marca ks. Jan Kaczkowski zmarł po długiej chorobie. Mimo tej choroby, każdego dnia pomagał ludziom, a jego otwartość i życzliwość sprawiły, że był jednym z najbardziej rozpoznawalnych księży w Polsce. Ta książka zawiera wybrane kazania głoszone przez księdza Jana pomiędzy styczniem 2013 a lipcem 2015, wraz z najważniejszymi dla niego fragmentami Ewangelii: o wierności, odwadze, uczciwości, sumieniu, dobroci, miłości do drugiego człowieka. Ale jak sam w pierwszej części stwierdził, "kazania w większości są tzw. kazaniami żebraczymi wygłoszonymi w różnych kościołach w Polsce oraz za granicą. Stąd powtarzany apel o wsparcie hospicjum" - Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, któremu szefował ksiądz 10 ostatnich lat. W tych kazaniach widzimy człowieka oddanego Bogu, ale żyjącego realnie we współczesnym świecie.
"Gniew" to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie, co potwierdzają recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za granicą. Intryga jest tu spiętrzona i skomplikowana, wątki intrygują i niezmiennie trzymają w napięciu. Uwielbiam charakterystyczny i niepowtarzalny styl pisania i genialne poczucie humoru Miłoszewskiego. Autor bardzo dobrze odrobił pracę domową budując intrygę na pozornie prostym i banalnym motywie. Przemoc domowa - wydawać by się mogło, że tutaj nic nie może zdarzyć się niespodziewanego. Prosty podział, kat - ofiara. Pisarz jednak udowodnił, że życie może zaskoczyć.
"Blackout" to książka przedstawiająca współczesny świat w obliczu niedocenianego ciągle zagrożenia, jakim może być cyberterroryzm. Jest to połączenie thrillera naukowego i powieści sensacyjnej, austriackiego pisarza Marcusa Rafelsbergera, bliżej znanego czytelnikom pod pseudonimem Marc Elsberg. Czytelnik może łatwo przekonać się, jak niewiele potrzeba, aby osiągnięcia technologiczne, jakimi szczyci się nasza cywilizacja, mogły w bardzo krótkim czasie doprowadzić tę cywilizację do zagłady i cofnąć ludzkość o całe tysiąclecia. Blackout to ciemność. Blackout to głód. Blackout to chłód. Nasze uzależnienie od elektryczności nigdy nie wydawało mi się tak oczywiste i nie patrzyłam na nie jako na słabość naszego gatunku.  Od czego zależy to, czy ludzie są podporządkowani władzy? Gdzie są granice ludzkiego posłuszeństwa? Jak działa psychologia tłumu i w którym momencie człowiek zaczyna zachowywać się jak zwierzę? Książka to tylko ogólny zarys możliwej sytuacji i można by było jeszcze wiele do niej dopowiedzieć. 
To na tyle. Myślę, że kwiecień będzie równie owocny w dobre książki, intrygujące sytuacje, a bohaterzy i ich zawiłe charaktery i przeżycia, nie pozwolą szybko zasnąć. ; ) 

Zobacz również:

4 komentarze:

 1. świetne zestawienie, to bardzo inspirujące, widząc że czytasz tyle książek jednego miesiąca :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię czytać. Niedługo sięgnę po Twój zestaw. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam jedną książkę Miłoszewskiego, ale gapa ze mnie i nie zauważyłam, że to druga część. Czekam więc na okazję, żeby kupić pierwszą i wtedy zacznę czytać ; )

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie zaczynam Black Out i zapowiada się świetnie! Polecam też 'Polskie morderczynie' Bondy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy oddany komentarz.

Thank You.