JESIENNO ZIMOWE ZŁUSZCZANIE I OCZYSZCZANIE SKÓRY KWASAMI I PODSTAWOWE INFORMACJE ORAZ CHARAKTERYSTYKA WYBRANYCH KWASÓW

14:48 Ola Herman 1 Komentarzy

Kwasy owocowe, czyli hydroksykwasy występują powszechnie w przyrodzie. Pozyskiwane są z produktów naturalnych takich jak owoce, warzywa, kora drzew, liście, płatki czy też mleko. Kwasy mogą być również syntezowane metodami chemicznymi. W porównaniu z kwasami organicznymi są słabsze i mniej toksyczne. Moc kwasu jest mierzona zdolnością dysocjacji danego kwasu w roztworze, a także zależy od jego rodzaju oraz pH. Bardzo ważne jest również dopasowanie odpowiedniego podłoża. Dostępne są różne rodzaje kwasów jednakże z powodu najmniejszych rozmiarów cząsteczek z poniżej wymienionych wszystkich kwasów AHA najczęściej stosowane są kwas mlekowy i glikolowy, ponieważ są najlepiej absorbowane przez skórę i najskuteczniej działają.
Kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie mogą przekroczyć bariery, jaką jest sebum natomiast kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach i pokonują barierę łojową. Scharakteryzowane zostały następujące kwasy: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas winowy, kwas cytrynowy, kwas pirogronowy, kwas migdałowy oraz kwas salicylowy.
Moc kwasu jest mierzona zdolnością dysocjacji danego kwasu w roztworze. Oznacza się ją, jako pKa, czyli ujemny logarytm stałej dysocjacji danego kwasu w określonych warunkach. Dla przykładu: pKa kwasu glikolowego wynosi 3,83. Jeśli pH kwasu glikolowego (kwasowość) jest równe jego pKa i wynosi 3,8 to oznacza, że 50% kwasu pozostaje w postaci wolnej, czyli niezdysocjowanej. Obniżenie pH do 2,8 (pH<pKa) sprawia, że ilość wolnego kwasu wzrasta dziesięciokrotnie, natomiast zwiększenie pH do 4,8 powoduje, że ilość wolnego kwasu zmniejsza się dziesięciokrotnie. Praktycznie, jeśli pH jest niższe od pKa, znacznie wzrasta biodostępność AHA w preparacie. 

Moc kwasu zależy również od jego rodzaju oraz pH. Kwasy o jednakowym stężeniu mają różne pH. Czym niższe pH, tym kwas ma większą moc, przez co wzrasta jego działanie złuszczające i drażniące na skórę. W kosmetologii znajdują zastosowanie kwasy wolne (niezwiązane) oraz ich postacie zbuforowane (sole kwasów owocowych).

Z powodu najmniejszych rozmiarów cząsteczek z poniżej wymienionych wszystkich kwasów AHA najczęściej stosowane są kwas mlekowy i glikolowy, ponieważ są najlepiej absorbowane przez skórę i najskuteczniej działają. Kwasy AHA są rozpuszczalne w wodzie, dlatego nie mogą przekroczyć bariery, jaką jest sebum natomiast kwasy BHA są rozpuszczalne w tłuszczach i pokonują barierę łojową.

Kwas glikolowy 
Znajdziemy go w agreście, winogronach, jabłkach i trzcinie cukrowej. Preparaty naturalne zawierające kwas glikolowy są nietrwałe oraz niestandaryzowane, co w konsekwencji prowadzi do tego, że ich działanie na skórę jest nieprzewidywalne. Kwas glikolowy jest kwasem średniej mocy. Posiada małą cząsteczkę dwu węglową, co daje mu zdolność łatwej przenikalności przez warstwę rogową naskórka. Charakteryzuje się szerokim zakresem działania, hamuje aktywność enzymów. Powoduje pogrubienie żywych warstw naskórka i ich lepsze nawilżenie. Peeling kwasem glikolowym należy do najskuteczniejszych zabiegów kontrolowanego usuwania martwych komórek z powierzchni skóry. Dzięki temu zabiegowi następuje wyraźne poprawienie wyglądu skóry, spłycają się blizny potrądzikowe i inne, zmniejsza się szerokość i głębokość porów, rozjaśniają się przebarwienia, poprawa kolorytu skóry, likwidacja drobnych zmarszczek, normalizuje zaburzenia rogowacenia oraz prawdopodobnie poprzez wzrost poziomu ceramidów w naskórku na skutek ich biosyntezy przez kwasy AHA następuje nawilżenie skóry. 

Kwas mlekowy
Naturalnymi źródłami są kwaśne mleko, maślanka, jogurt, jabłka, pomidory, piwo. Kwas mlekowy często stosowany jest podczas oczyszczania twarzy, gdyż ma działanie złuszczające, dezynfekujące, a co najważniejsze hamuje rozmnażanie się bakterii. Nawilża skórę i stabilizuje NMF, obniża pH skóry, normalizuje procesy rogowacenia, poprawia struktury kolagenu, zwiększa ilość glikozaminoglikanów, poprawia uwodnienie, ujędrnia i nadaje elastyczność skórze. Ze względu na swoją średnia aktywność często stosowany jest w połączeniu z solami kwasu mlekowego, tzw. mleczanami. 

Kwas salicylowy
Kwas salicylowy jest jedynym kwasem BHA stosowanym w gabinetach kosmetycznych. Pozyskuje się go z drzewa różanego, malin, liści senesu i brzozy, kwiatów rumianku, kory wierzby i topoli oraz z olejków eterycznych, a syntetycznie z fenolu. Kwas salicylowy ma podobne właściwości do kwasów AHA, ale posiada kilka odróżniających go właściwości. Po pierwsze Kwas salicylowy działa łagodniej aniżeli kwasy AHA, podczas jego stosowania rzadziej pojawiają się efekty uboczne w postaci pieczenia, szczypania i nadmiernego złuszczania się skóry. Często stanowi alternatywę dla osób nietolerujących AHA. Po drugie wykazuje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, gdyż spokrewniony jest z aspiryną, sprzyja to procesowi gojenia się wyprysków i podrażnień. Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu działa nie tylko na powierzchni naskórka, a także ma zdolność przenikania przez warstwę sebum i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry, a także wnikania w głąb mieszków włosowych, co ma duże znaczenie w leczeniu trądziku. Przyczynia sie do odblokowania porów, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się wszelkich wyprysków oraz pomaga oczyszczać zaskórniki, które stają się dzięki temu mniej widoczne. Z tego też względu preparaty z kwasem BHA polecane są dla cer skłonnych do zanieczyszczonych z porów i trądziku, jednakże można je również stosować do cer suchych, nie mają one, bowiem właściwości wysuszających.
Eksfoliacja korzystnie wpływa na skórę właściwą powodując zwiększenie jej grubości. Przy regularnym stosowaniu kwasów owocowych zapewniamy naszej skórze poprawę sprężystości i elastyczności, a także zwiększoną produkcję włókien kolagenowych i elastylowych. Zmarszczki ulegają spłyceniu, skóra jest jaśniejsza i nabiera świeżości. Woda zostaje zatrzymana w głębi naszej skóry, następuje poprawa jej właściwości biologicznych i estetycznych.

Jakie są wasze spostrzeżenia, do tego typu zabiegów, stosujecie złuszczanie kwasami ? Jestem bardzo ciekawa. 

Zobacz również:

1 komentarz:

Dziękuję za każdy oddany komentarz.

Thank You.