CUDEŃKA OSTATNICH MIESIĘCY I BEZ I BEAUTY AND FOOD I CISZA I GÓRY I SPACERY I LETNIE SUKIENKI I PORANKI W PRZYJEMNYM TOWARZYSTWIE

22:28 Ola Herman 2 Komentarzy

Wracam do Was z ulubieńcami. Nazbierało się parę miesięcy, nagromadziło wiele wspomnień i genialnych miejsc, kosmetyków i wydarzeń. Poznałam wiele fajnych marek, zachwycałam się pięknem kwiatów i zapachem nowych książek. Co miesiąc jakiś spektakularny bukiet trafiał na moją toaletkę - ciesząc nie tylko oczy ale i serce. Wspinałam się po naszych Polskich górach, zdobywałam szczyty. Pierwsze szczyty swoich marzeń, jak i walkę o lepszą kondycję. Czytałam, malowałam, pracowałam.  To co - pozostało mi zaprosić do dalszego przeglądania wpisu. 

Wszystko zaczyna się w tym miejscu, chyba ulubionym w moim pokoju. No i od razu lepiej się pracuje, jak wszystko lśni po gruntowanym uporządkowaniu. 
I powstają takie malowanki. 
Beauty Food to książka, która zostanie przeze mnie opisana w następnym wpisie. Jest to bardzo ciekawa pozycja, o której warto wspomnieć troszeczkę więcej. Oczywiście nie mogłoby się obyć bez pysznej owsianki, która umili każde poranne czytanki. Superfood z ogrodów, łąk i lasów -  jest na ustach wszystkich pragnących zdrowo żyć. Jeżeli do tej pory uważaliście, że chia czy jagody goi muszą pochodzić z zamorskich krajów, to macie okazję zmienić zdanie. Roślinne pakiety detoksykujące, zapobiegające starzeniu, wspomagające układ odpornościowy i pomagające się odprężyć czają się  tuż za progiem Twojego domu.
Podróżowanie jest cudowne, wspinanie męczące - ale widoki na samej górze wszystką wynagrodzą, Gwarantuje. 
Cisza. Opowieść o tym, dlaczego straciliśmy umiejętność przebywania w ciszy i jak ją odzyskać. Erling Kagge jest myślicielem na miarę XXI wieku, znanym podróżnikiem, barwną i niezwykle interesującą postacią. Jako pierwszy człowiek na świecie doszedł samotnie na biegun południowy i jako pierwszy zdobył „trzy bieguny”: biegun południowy, północny i oraz najwyższy szczyt - Mount Everest. Może ta książka nie jest przełomowym odkryciem, ale pozwala otworzyć oczy czytelnikowi na otaczający nas świat. Najnowsza książka Sandora Katza, autora bestsellerowej Sztuki fermentacji. Tym razem zwycięzca nagrody Jamesa Bearda i autor „The New York Times” powraca z książką, która otwiera erę renesansu dla nowoczesnego jedzenia – ze świeżym spojrzeniem, jeszcze większym entuzjazmem i rozszerzoną wiedzą  na temat tajników fermentacji. 
Budzisz się, a wokół czerwone róże. 💕💑 
Spacery, letnie sukienki i długie wieczory. 
Jakby jeszcze było mało romantyzmu. Człowiek ma tylko jedno życie. I właściwie ma obowiązek wykorzystać je najlepiej, jak się da.
Poranki w przyjemnym towarzystwie. No i ogród- najpiękniejszy. 
 Doskonale oczyszcza i odnawia skórę twarzy, nasycając ją substancjami odżywczymi. Zmiękcza skórę, czyniąc ją elastyczną i aksamitną. Cieszy, że pojawiają się coraz to lepsze kosmetyki pielęgnacyjne, bez okrutnych zapychaczy w składzie. 
Konieczny jest zapas bardzo odświeżających żeli pod prysznic, najlepsze ukojenie na nadchodzące upały. 
Zaczynam się spełniać jako perfekcyjna pani domu. 😇

Dajcie znać co najbardziej wpadło Wam w oczy i co chętnie sprawdziłybyście :)
Jeśli macie pytania koniecznie piszcie.

Pozdrawiam. 

Zobacz również:

2 komentarze:

Dziękuję za każdy oddany komentarz.

Thank You.